بایگانی دسته: عمومی

شیر مادر ان اصفهانی سرشار از سرب و کادمیوم، آرسنیک و جیوه

shire madar

مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت عنوان کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته در اصفهان، در شیر مادر انی که در معرض هوای آلوده قرار گرفته‌اند، سرب، کادمیوم، ارسنیک و جیوه مشاهده شده است.

به گزارش پزشک وب به نقل از ایسنا، رویا کلیشادی در همایش هوای پاک اظهار کرد: انسان‌ها در طول حیات خود و در هر رده سنی که باشند به هوای پاک نیاز دارند و به همین دلیل آلودگی هوا در هر رده سنی عوارضی ایجاد می‌کند.

وی افزود: در جامعه مردم تصور می‌کنند آلودگی هوا بر روی سالمندان و بیماران قلبی و ریوی بیشترین تاثیر را می‌گذارد این در حالی است که زنان باردار، جنین و نوزاد شیرخوار بیشترین صدمه را خواهند دید.

مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، آلودگی هوا منجر به ایجاد تغییرات در سلول‌ها و پیری سلول‌ها و در نهایت ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان، قلبی عروقی و ایجاد لخته‌های خونی می شود.

کلیشادی تصریح کرد: آلودگی هوا جهش های ژنتیکی از جمله جهش ژن (CYP1A1) در جنین را به دنبال دارد و این بیماری در زمان کودکی و یا سنین بالاتر خود را نشان می دهد.

شیر مادران اصفهانی دارای سرب و کادمیوم، آرسنیک و جیوه است

وی تاکید کرد: براساس بررسی صورت گرفته در اصفهان، در شیر مادر انی که در معرض هوای آلوده قرار گرفته اند، سرب، کادمیوم، ارسنیک و جیوه مشاهده شده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: کمبود ویتامینD در ۹۰ درصد زنان، ۷۰ درصد مردان و ۶۰ درصد کودکان اصفهانی وجود دارد که به علت آلودگی هوا سنتز تولید ویتامین D در بدن صورت نمی گیرد.

کلیشادی ادامه داد: کمبود ویتامین D باعث افزایش بیماری‌های دیابت و MS می‌شود و این بیماری‌ها شاخص‌هایی است که میزان شدت آلودگی را در اصفهان نشان می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا باعث آسیب دیدن لایه داخلی رگ ها و درنهایت گرفتگی رگ ها و بروز سکته های قلبی و مغزی می شود، تصریح کرد: یکی از دلایل کاهش سن بروز سکته های قلبی و مغزی در اصفهان، آلودگی هوا است.

مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: اصفهانی‌ها در روزهای آلوده سبزی‌های سبز رنگ، سبوس، لبنیات، انار، روغن‌های کلزا و زیتون را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

سندروم پای بیقرار

pa

وقتی سخن از بی‌قراری و ناآرامی به میان می‌آید، معمولا همه به یاد بی‌قراری‌های روحی می‌افتیم، غافل از این‌که فقط روح انسان از بی‌قراری رنج نمی‌برد و گاه پاها نیز دچار نوعی بی‌قراری می‌شوند که در بسیاری از موارد صدای بیماران را درمی‌آورد. این عارضه که به «سندرم پای بی‌قرار» معروف است، در زمان نشسته یا خوابیده باعث احساس ناراحتی در پاها بخصوص عصرها و شب‌ها می‌شود به طوری که فرد را وادار می‌کند از جا برخاسته، کمی راه رود تا این احساس بد از بین برود.

سندروم پای بیقرار در هر سنی ممکن است بروز کند، ولی معمولا با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به آن افزایش می‌یابد. از مشخص‌ترین ویژگی‌های این عارضه، اختلال خواب است که به خواب‌آلودگی در طول روز می‌انجامد.

پاها چگونه بی‌قرار می‌گردند
افراد معمولا علائم  سندروم پای بیقرار  را احساسی غیرطبیعی و ناخوشایند در ران‌ها و پاها می‌دانند که گاهی در بازوها نیز ایجاد می‌گردد. حالت مور مور شدن، احساس کشیدگی در عضلات پاها یا دست‌ها، تکانه‌های ضربانی در ماهیچه‌ها، خارش، درد، احساس کشش و سوزش از جمله علائم این بیماری است. کسانی که از این مشکل رنج می‌برند، آن را از گرفتگی ماهیچه‌ای و بی‌حسی متمایز کرده، تمایل زیادی به حرکت دادن عضو پیدا می‌کنند.

البته شدت این بیماری متفاوت است و اغلب در گذر زمان از بین می‌رود. یکی از ویژگی‌های سندرم پاهای بی‌قرار این است که این احساس غالبا بعد از نشستن یا دراز کشیدن طولانی‌مدت مانند نشستن در اتومبیل، هواپیما یا روی صندلی آغاز می‌شود، ولی معمولا با حرکت دادن پاها یا راه رفتن از بین می‌رود.

شما هم اگر با این عارضه  سندروم پای بیقرار دست به گریبانید، می‌توانید با انجام برخی کارهای ساده از قبیل کشیدن پاها، قدم زدن، راه رفتن یا ورزش دادن عضو مورد نظر از این احساس آزاردهنده خلاص شوید. گاهی افراد در طول خواب دچار پرش پا می‌شوند که کاملا غیرارادی است و بسیاری از این حملات شب‌ها و در زمان خواب رخ می‌دهد.

افرادی که به سندروم پای بیقرار مبتلا هستند، بیشتر مستعد پرش‌های عضلانی هستند به طوری که از پنج نفری که مبتلا به سندروم پای بیقرار هستند، چهار نفر پرش پاها را هنگام خواب تجربه می‌کنند. با توجه به این که علت اصلی بروز سندرم پاهای بی‌قرار بدرستی شناسایی نشده است، برخی حالات را می‌توان از جمله دلایل ایجاد این سندرم دانست:

بارداری با تغییرات هورمونی ایجاد شده ممکن است به طور موقت علائم و نشانه‌های سندرم پاهای بی‌قرار را تشدید کند. برخی زنان برای نخستین بار در دوران بارداری و بویژه طی سه ماهه اول این عارضه را تجربه می‌کنند.

چاقی، کشیدن سیگار، بیماری‌های اعصاب و برخی مشکلات مغز و اعصاب مرتبط با کم‌کاری تیروئید و مسمومیت با فلزات سنگین و سایر بیماری‌های هورمونی مانند دیابت و نارسایی کلیوی که با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی ارتباط دارد، از دیگر عوامل مستعدکننده محسوب می‌شود. کم‌خونی و فقر آهن هم از دلایل ایجاد یا تشدید این سندرم به شمار می‌رود. حتی بدون وجود کم‌خونی، فقر آهن ناشی از خونریزی‌ معده و روده‌ای، قاعدگی با خونریزی زیاد یا نیاز به تزریق خون مداوم ممکن است بیماری را تشدید کند.
علاوه بر این، مصرف کافئین، نیکوتین، الکل، مسدود‌کننده‌های هیستامینی و شماری از داروهای ضدافسردگی نیز با ایجاد سندروم پای بیقرار مرتبط‌ است.

از سوی دیگر، این سندروم پای بیقرار جنبه وراثت دارد و در هر سنی ممکن است بروز کند. مشکلات خفیف ایجاد شده در گردش خون پاها مانند عروق واریسی نیز می‌تواند باعث بی‌قراری پاها شود. محققان معتقدند برخی بیماری‌ها و اختلالات مانند پارکینسون، فیبرومیالژیا، ناراحتی‌های عضلانی، مشکلات مفصلی، اختلالات گردش خون و برخی مشکلات عصبی محیطی ایجاد شده بر اثر دیابت، علائمی مشابه سندروم پای بیقرار ایجاد می‌کنند که گاه تشخیص بیماری را مختل می‌کند.

داروهای بیماری پارکینسون
این داروها با تاثیر بر ماده شیمیایی دوپامین مغز، میزان حرکت پاها را کاهش می‌دهد. پزشکان همچنین داروهای پارکینسون را به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌دهند.

داروهای صرع: برخی داروهای خاص که برای درمان بیماری صرع به کار می‌رود نیز می‌تواند باعث بهبود علائم سندرم پاهای بی قرار شود.

اوپیودها: داروهای مسکن قادرند علائم بیماری را تسکین دهند، ولی مصرف آنها در مقادیر بالا اعتیاد‌آور است. برخی از این داروها مانند کودئین، اوکسی کودون یا ترکیباتی از استامینوفن نیز می‌تواند در بهبود علائم موثر باشد.

داروهای خواب‌آور و شل‌کننده‌های عضلات: این داروها به خواب راحت در طول شب کمک می‌کند، ولی احساس بی‌قراری پاها را از بین نمی‌برد، بلکه فقط علائم را کاهش می‌دهد. محققان معتقدند همواره ترکیبی از این داروها در درمان بیماری موثر است. بیشتر داروهایی که برای درمان سندرم پاهای بی‌قرار مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای زنان باردار مناسب نیست و در عوض، پزشکان روش‌های خود درمانی را برای کاهش علائم بیماری در این افراد توصیه می‌کنند.

چنانچه این علائم تداوم داشته باشد، از داروهای مسکن استفاده می‌شود، اما از سوی دیگر، برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی و ضد تهوع می‌تواند علائم سندرم پاهای بی‌قرار را تشدید کند. پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، تا حد امکان از مصرف چنین داروهایی خودداری کنند.

اعمال تغییرات ساده در سبک زندگی نقش مهمی در کاهش علائم سندرم پاهای بی‌قرار دارد. این گام‌ها تا حد زیادی از فعالیت و بی‌قراری پاها جلوگیری می‌کند. استفاده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، حمام آب گرم و ماساژ پاها و عضلات بدن، قراردادن بسته‌های یخ یا کمپرس گرم، به کار بردن روش‌های آرامبخش و استرس‌زدایی مانند یوگا، ورزش منظم، نخوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای و نوشابه و نیز قطع مصرف مشروبات الکلی و سیگار به کاهش علائم سندرم و بهبود شرایط بیماران کمک زیادی می‌کند.

از دیگر درمان‌ها می‌توان به تحریک عصبی الکتریکی، مکمل‌های منیزیم و طب سوزنی اشاره کرد. از آنجا که عوامل زمینه‌ای اصلی‌ترین دلایل ایجاد سندرم پاهای بی‌قرار هستند، پزشک با انجام آزمایش خون از کمبود احتمالی آهن یا سایر مواد معدنی اطمینان حاصل می‌کند و با تجویز قرص‌های مکمل آهن، فولیک اسید، ویتامین B و منیزیم، سندرم را درمان می‌‌کند.

محققان توصیه می‌کنند اگر از این سندرم رنج می‌برید، توصیه‌هایی را رعایت کنید تا بهتر بتوانید با این بیماری کنار بیایید. زمانی که علائم بیماری آغاز می‌شود، هرگز جابه‌جا شدن و راه رفتن را به تاخیر نیندازید و هر چه سریع‌تر ماهیچه‌های خود را حرکت دهید تا علائم بهبود یابد. اگر شرایط کاری شما نیز به گونه‌ای است که مجبورید ساعت‌ها نشسته به فعالیت ادامه دهید، شرایطی فراهم آورید تا در فواصل مختلف بتوانید بایستید یا کمی راه بروید. در این میان، ماساژ و کشیدن ماهیچه‌ها و انجام برخی حرکات کششی در طول روز کمک زیادی به بهبود علائم می‌کند.

درمان درد پا
از آنجا که در بسیاری موارد، سندرم پاهای بی‌قرار بر اثر ابتلا به عوامل زمینه‌ای ایجاد می‌شود، درمان این عوامل اهمیت بسزایی دارد.

درمان کم‌خونی فقر آهن با کمک مکمل‌های آهن، درمان عروق واریسی و اختلال در گردش خون، مصرف نکردن کافئین، نیکوتین و الکل، سیگار نکشیدن، خواب کافی و ورزش، تأثیر بسزایی بر درمان سندرم پاهای بی‌قرار دارند. در شرایط دیگر، درمان بیماری بیشتر روی تغییرات سبک زندگی متمرکز می‌شود و در صورتی که این درمان‌ها تاثیر نداشته باشد، باید درمان‌های دارویی انجام شود.

منبع:جام جم آنلاین

تولید پودر استخوان ساز از بافت جنین گوساله

j1589

دانشیار بخش جراحی و رادیولوژی دانشکده‌ دامپزشکی دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت پودر استخوان‌ ساز از بافت جنین گوساله شد

 

دکتر امین بیغم صادق، دانشیار بخش جراحی و رادیولوژی دانشکده‌ دامپزشکی دانشگاه شهرکرد  اظهار داشت: با استفاده از صفحه‌ رشد بافت جنینی گوساله برای اولین بار در جهان موفق به تولید پودری استخوان ساز شد که با کاشت عضلانی در مدل حیوانی موش صحرایی، عضلات دیواره‌ شکم را به بافت استخوانی تبدیل می‌کند.

به گفته‌ دکتر بیغم صادق، این پودر روند ترمیم شکستگی‌های استخوانی را سرعت می‌بخشد و عضلات را به بافت استخوان تبدیل می‌کند. این پودر براحتی از جنین‌های جمع‌آوری شده از کشتارگاه‌ها تولید می‌شود و بسیار ارزان قیمت است.

 

پیش از این، پودری استخوان ساز با عنوان پودر دمینرالیزه‌ DBM، از استخوان‌های جسد، با عملکرد مشابه تولید شده است، ولی از آنجا که این پودر بسیار گران است امید می‌رود پس از تحقیق روی مدل حیوانی بزرگتر و تائید سلامت، پودر صفحه‌ رشد جایگزین پودر DBM شده و با کاهش هزینه‌های بیمارستانی و تسریع بهبود شکستگی‌های استخوانی خدمت بزرگی به جوامع بشری ارائه شود.

 

بیغم صادق افزود: نتایج این تحقیق در مجلات «Veterinarski arhiv» کرواسی و «Research in Veterinary Science» انگلستان به چاپ رسیده است.

 

چندی پیش نیز دکتر بیغم صادق با استفاده از بافت‌های جنینی و سلول‌های بنیادی و پیوند ضریع استخوان بر روی چادرینه‌ بزرگ در داخل شکم، موفق به تولید و مهندسی بافت استخوان شده بود.

ارائه کنندگان خدمات درمانی بهداشت را رعایت نمیکنند.

dast

درحالی که عفونت‌های بیمارستانی یک مشکل جدی در مراکز بهداشتی – درمانی است، پژوهش‌ها در کشور نشان می‌دهند در خوشبینانه‌ترین حالت تنها 40 درصد ارائه‌دهندگان خدمات درمانی، بهداشت دست را به صورت کامل رعایت می‌کنند.

دکتر مهرداد عسکریان، استاد و متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در درباره نتایج طرح تحقیقاتی خود با عنوان «پیش‌بینی بهداشت دست در بین کارکنان درمانی ایران با استفاده از تئوری رفتار برنامه‌ریزی شده» که به منظور شناخت عوامل پیشگویی کننده بهداشت دست در تماس‌های تمیز و آلوده در بیمارستانها بر روی 1200 نفر از کارکنان بیمارستانی در هجده بیمارستان خصوصی و ده بیمارستان دولتی تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است گفت: نتایج این طرح نشان می‌دهد که برای موفقیت در رعایت بهداشت دست توسط کارکنان بیمارستانها باید تبلیغ و آموزش بهداشت دست را در سطح جامعه آغاز کرد و در چهارچوب آگاهی رسانی عمومی در سطح جامعه، کارکنان بیمارستان ها هم تبعیت بیشتری برای رعایت بهداشت دست در تماس با بیماران خواهند داشت.

به گفته وی، بر اساس نتایج پژوهش‌های قبلی انجام شده، کمبود وقت، ازدحام، عدم آگاهی، در دسترس نبودن ماده ضدعفونی کننده الکل، کیفیت پایین صابون‌ها و محلول‌های الکلی ضدعفونی کننده دست، نبود ماده نرم‌کننده در کنار محلول ضدعفونی کننده از جمله مهمترین علل رعایت نکردن بهداشت دست توسط ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر ضرورت وجود ماده نرم‌کننده در کنار ماده ضدعفونی کننده الکل جهت استفاده پرسنل بیمارستان، گفت: نبود این ماده سبب می‌شود استفاده از ماده ضدعفونی کننده الکل به دلیل ایجاد خشکی پوست مورد استقبال افراد ارائه دهنده خدمات بهداشتی قرار نگیرد.

این متخصص پزشکی اجتماعی که دارای 15 سال سابقه کار در حوزه کنترل عفونت‌های بیمارستانی و ایمنی بیماران است، بهداشت دست را مهمترین عامل کنترل عفونت بیمارستانی دانست و گفت: احتیاط‌های استاندارد را پرسنل بیمارستان باید برای تمامی بیماران با هر تشخیصی رعایت کنند که یکی از مهمترین مواردی که در احتیاط های استاندارد مطرح است، رعایت بهداشت دست است.

وی با بیان این که بر اساس مطالعات بومی، بین 4 تا بیش از 20 درصد بیماران بستری در بیمارستانها بر حسب بیماری زمینه‌ای و نوع اقدام درمانی که برای آنها انجام می‌شود دچار عفونت‌های بیمارستانی می‌شوند، گفت: فرد ارائه دهنده خدمات درمانی باید قبل از آغاز معاینه بالینی، پس از انجام معاینه، قبل از پوشیدن دستکش و پس از خارج کردن دستکش و در فاصله بین معاینه بیماران دستهای خود را با تکنیک صحیح و با آب و صابون شسته و یا با محلول‌های الکلی ویژه ضدعفونی کنند.

به گفته این محقق، استفاده از دستکش با وجود ضروری بودن بکارگیری در موارد خاص، نمی‌تواند جایگزین شستن دست‌ها شود چراکه هنگام درآوردن دستکش،‌ دستها ممکن است دوباره آلوده و این آلودگی به فرد ارائه دهنده خدمات بهداشتی – درمانی و یا بیمار بعدی منتقل شود.

وی با تاکید بر این که بیماران در بیمارستانها باید از ضدعفونی شدن دست‌ها توسط پزشک معاینه کننده مطمئن شوند، رعایت بهداشت دست‌ توسط ارائه‌دهندگان خدمات درمانی و حتی خود بیماران را برای پیشگیری از انتقال عفونت‌های بیمارستانی نیازمند فرهنگسازی گسترده دانست و گفت: اگر افراد در محیط خانه این فرهنگ را آموزش دیده و رعایت کنند،‌ در محیط بیمارستان نیز آن را رعایت خواهند کرد در غیر این صورت ایجاد چنین فرهنگی در محیط بیمارستانی کار دشواری است.

دکتر عسکریان گفت: در تماس های غیر بیمارستانی و غیردرمانی نیز دست کم در مواردی که دستمان واضحا آلوده است و نیز قبل از صرف غذا یا آشامیدن و در نزدیکترین زمان پس از مواردی که مجبور به تماس پوست دست با فرد دیگری هستیم و یا دست خود را به وسایل محیطی می‌زنیم در کوتاهترین زمان ممکن حتما باید دست‌ها را بشوییم.

وی شستن دست‌ها برای مراقبت یا معاینه نوزادان را بسیار ضروری‌ و به دلیل آسیب پذیرتر بودن این گروه سنی، دارای اهمیت بیشتری دانست و گفت: در زمان معاینه نوزادان به ویژه نوزادانی که در بخش های ویژه نوزادان بستری هستند، باید دست‌ها تا آرنج ضدعفونی شوند؛ چراکه هر چه سن فرد کمتر باشد، احتمال آسیب‌پذیری وی بیشتر است؛ همان گونه که بیشترین احتمال مرگ‌ها در 24 ساعت اول زندگی فرد،‌ هفته اول و به ترتیب زمان‌های بعدی است و این نشانگر آسیب‌پذیری بالای افراد در سنین کم و نوزادی است.

وی هزینه تهیه مواد ضدعفونی کننده و مواد نرم‌کننده در بیمارستانها را در برابر هزینه‌های ناشی از انتقال عفونت‌های بیمارستانی و تحمیل آن به بیماران و حتی ارائه‌دهندگان خدمات درمانی بسیار ناچیز و غیرقابل مقایسه خواند و خواستار توجه شدید به رعایت بهداشت دست در بیمارستانها شد.

بر اساس آمارهای موجود بیش از یک و نیم میلیون نفر در هر زمان در سراسر دنیا دچار عفونت بیمارستانی هستند و در کشورهای توسعه یافته بین 5 تا 15 درصد بیماران بستری و 9 تا 37 درصد بیماران بستری در بخش‌های مراقبت ویژه به این عفونت‌ها مبتلا می‌شوند. در کشورهای در حال توسعه نیز به علت کمبود پرسنل، عدم رعایت بهداشت، کمبود تجهیزات و ازدحام بیش از حد بیماران، عفونت‌های بیمارستانی شایعتر است درحالیکه با رعایت بهداشت دست‌ها می توان موارد قابل توجهی از ابتلای به عفونت های بیمارستانی را پیشگیری کرد.

این محقق معتقد است که به منظور ارتقای فرهنگ شست و شو یا بهداشت دست، بیماران قبل از معاینه و بررسی توسط تیم درمانی با پرسیدن یک سوال ساده، از رعایت بهداشت دست توسط تیم درمانی خود اطمینان حاصل کنند.

دکتر عسکریان که در این طرح پژوهشی رهبری تیم تحقیقاتی شامل پروفسور مری لوئیس مک لاو، دکتر نجمه مهارلویی و دکتر فریده یوسفی را بر عهده داشته، با همکاری سایر اعضای تیم در سال 2012 میلادی موفق به چاپ مقاله حاصل از طرح تحقیقاتی مرتبط در ژورنال آمریکایی «کنترل عفونت»، یکی از برترین مجلات دنیا در حیطه عفونت‌های بیمارستانی شده است.

وی همچنین در نوزدهمین دوره از جشنواره تحقیقات پزشکی رازی موفق به دریافت جایزه محقق برگزیده رتبه سوم در گروه علوم بهداشتی، مدیریت و تغذیه شد.

دکتر عسکریان، دارای نزدیک به 80 مقاله چاپ و یا پذیرش شده بین‌المللی آی اس آی و یا پاب مد با نزدیک به 1000 مرتبه ارجاع توسط سایر پژوهشگران دنیاست.

وی در پایان این گفت‌و‌گو از عوامل مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز که به گفته وی زمینه را برای انجام تحقیقاتش در تمام مدت پانزده سال اشتغال در این دانشگاه به عنوان عضو هیئت علمی فراهم آورده‌اند و کلیه دانشجویان و دستیارانی که در انجام پژوهش ها با وی همکاری داشته‌اند قدردانی کرد.

روش های درمان سنگ کلیه

sang koliye

كلیه تصفیه‌خانه بدن است و حجم خون و مایعات بدن را كنترل و با ترشحات هورمونی خود ادامه حیات را در بدن ما میسر می‌كند. كلیه جایگاه فعال‌سازی ویتامین D نیز هست و از این طریق مانع پوسیدگی استخوان می‌شود. این قسمت از بدن همچنین هنگامی‌كه روزه می‌گیرید یا برای مدت طولانی گرسنگی را تحمل می‌كنید به یاری كبد می‌شتابد و قندخون را می‌سازد. بنابراین حیات شما به كلیه‌ها‌یتان وابسته است. اگر می‌خواهید كلیه‌هایی سالم تا پایان عمر داشته باشید رعایت برخی موارد الزامی است. «یكی از مواردی كه باعث آسیب به كلیه‌ها می‌گردد، مصرف مداوم و خودسرانه داروهاست.» بنابراین افراد باید از مصرف هرگونه دارویی بدون مشورت با پزشك اجتناب كنند. مصرف طولانی‌مدت مسكن‌ها بدون در نظر گرفتن جنبه‌های مرتبط با سلامتی می‌تواند كاركرد كلیه‌ها را با اختلال مواجه كند. مصرف مقادیر زیادی از مایعات توصیه می‌شود، مصرف مایعات به میزان كافی در عملكرد صحیح كلیه‌ها موثر است و به كارآیی بهتر آنها یاری می‌رساند

علایم شایع سنگ کلیه
-دوره های درد شدید و پیچشی (متناوب ) به فاصله هر چند دقیقه . درد معمولاً ابتدا در ناحیه پشت ، درست پایین دنده ها، ظاهر می گردد. در طی چند ساعت یا چند روز، ناحیه درد از مسیر حرکتی سنگ ها از حالب به طرف کشاله ران پیروی می کنند. با دفع سنگ کلیه  درد بیمار متوقف می گردد.
-یکی دیگر از علائم سنگ کلیه تهوع مکرر می باشد.
-دفع مقادیر اندک خون در ادرار نیز از دیگر علائم سنگ کلیه است. ادرار ممکن است کدر یا تیره به نظر برسد.

 

روغن کرچک مسکن گیاهی

افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری‌های کلیه و اختلال‌ مجاری کلیه دچار درد هستند می‌توانند در کنار ادامه روند درمانی خود از متدها و شیوه‌های طب طبیعی برای تسکین دردهای این ناحیه کمک بگیرند. یکی از ساده‌ترین شیوه‌هایی که در تسکین درد کلیه بسیار موثر است ماساژ روغن کرچک است. برای این منظور کافی است مقداری از روغن کرچک را درست در جایگاهی که کلیه قرار دارد ماساژ دهید و پس از 4 تا 5 دقیقه ماساژ یک حوله گرم روی موضع کمپرس کنید. این روش به شما کمک می‌کند که پس از 3 تا 4 روز تکرار از شدت دردهای شما به مرور کاسته ‌شود. علاوه بر این می‌توانید پیش از ارائه ماساژ روغن کرچک را اندکی گرم و سپس از آن برای ماساژ استفاده نمایید.

پیشگیری با لیموترش

افرادی که در برنامه و رژیم غذایی خود از آبلیموی تازه و لیموترش استفاده می‌کنند، شانس بیشتری برای کنترل و پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه و دردهای ناشی از آن دارند. به اعتقاد بسیاری از درمانگران شیوه‌های طبیعی درمانی آبلیموی تازه در صورتی که با آب ترکیب شود موجب پیشگیری از تجمع و تشکیل سیترات‌های موجود در ادرار و بلور‌ در سیستم ادراری به ویژه کلیه‌ها می‌شود. از این رو درمانگران این شیوه درمانی به مخاطبان خود توصیه می‌کنند علاوه بر نوشیدن یک فنجان آب و لیموترش در طول روز در برنامه غذایی خود نیز از لیموترش تازه استفاده کنند.

رژیم غذایی سنگ‌شکن

در طب سنتی هندوستان، ، شیوه درمانی‌ای وجود دارد که به کمک آن فرایند شکسته شدن سنگ‌ها درون کلیه‌ اتفاق می‌افتد بدون آنکه بیمار نیاز به مصرف داروهای شیمیایی یا استفاده از روش های جدید درمانی سنگ‌شکن داشته باشد. در این شیوه که به نام رژیم درمانی آیورودا مطرح است درمانگر طب سنتی هند با اصلاح شیوه زندگی و رژیم غذایی بیمار به شکستن سنگ‌های کلسیمی و فسفاتی و دفع آنها از طریق مجاری ادراری کمک می‌کنند. به این ترتیب این درمانگران با روشی که عارضه جانبی برای بیمار به همراه ندارد برای درمان او دست به کار می‌شوند. به منظور استفاده از این شیوه درمانی بهترین کار مراجعه به متخصص طب آیوروداست تا  او پس از معاینه و بررسی طبع و مزاج فرد شیوه صحیح زندگی و رژیم غذایی مناسب را برای او تجویز نماید.

این خوردنی‌ها را فراموش نمایید

اگر در خانواده‌ای قرار دارید که در میان اعضای آنها استعداد ابتلا به سنگ کلیه وجود دارد، بهتر است با اصلاح رژیم غذایی خود و پرهیز از مصرف غذاهای زیر احتمال ابتلا به بیماری سنگ کلیه را به حداقل برسانید.

تا می‌توانید از نان، پاستا، ماکارونی و شکر فرآوری شده در برنامه رژیم غذایی خود پرهیز کنید و مصرف آنها را به حداقل ممکن برسانید.

مصرف خوراکی‌ها و غذاهایی که در آنها از لبنیات و ذرت استفاده شده را تا حد امکان کاهش دهید؛ زیرا مصرف مداوم این خوراکی‌ها احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

برای تهیه غذا سعی کنید از بخش‌های بدون چربی گوشت استفاده کنید تا به این ترتیب میزان سلامت کلیه‌های خود را افزایش دهید.

نوشیدنی‌هایی مثل چای، قهوه، الکل و مصرف تنباکو را از برنامه زندگی خود حذف کنید یا مصرف آنها را تا حد ممکن کاهش دهید.

پاکسازی کلیه‌ها با چای گیاهی

یکی از گیاهان دارویی بسیار موثر برای پیشگیری از تجمع رسوبات در کلیه و مجاری ادرار، چای گیاهی است. مصرف این نوشیدنی‌گیاهی علاوه بر آنکه می‌تواند از بروز سنگ کلیه در دستگاه ادراری پیشگیری نماید، می‌تواند به عنوان یک مسکن گیاهی در هنگام درد سنگ کلیه عمل کند.

برای استفاده از خواص پاکسازی این گیاه دارویی کافی است برگ‌های خشک گل قاصدک را مثل چای معمولی دم کنید و در طول روز یک تا 2فنجان از آن بنوشید. نوشیدن این دمنوش به شما کمک می‌کند که با پاکسازی روزانه دستگاه کلیه و مجاری آن از تشکیل بلور یا سنگ در کلیه‌ها پیشگیری کنید.برای بهره‌مندی از این شیوه‌درمانی می‌توانید با مشاوره با متخصص طب سنتی این گیاه دارویی را مصرف نمایید.

کلیه‌ها را قوی کنید

گیاهان دارویی متنوعی در طبیعت وجود دارند که می‌توانند علاوه بر تسکین دردهای ناشی از ابتلا به سنگ کلیه  به درمان این بیماری نیز کمک نمایند. در میان این گیاهان دارویی می‌توان به تاثیر درمانی چای سبز، عصاره گیاه قره‌قاط، دم‌نوش کاکل ذرت و جوشانده خارمریم اشاره کرد که می‌توانند تاثیر بسیارزیادی در کاهش دردهای سنگ کلیه داشته باشند. درمانگران طب سنتی اما توصیه می‌کنند که برای مصرف این نوشیدنی‌های گیاهی بهتر است از مشاوره درمانگر طب سنتی بهره ببریدو از گیاهان دارویی طبیعی که به آنها مواد افزودنی و شیمیایی اضافه نشده و بدون کافئین هستند برای درمان سنگ کلیه استفاده کنید.

هر روز آب پرتقال بنوشید

دانشمندان معتقدند مصرف روزانه آب پرتقال تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از تشکیل کریستال‌ها و بلورهای سنگی در کلیه دارند. براساس تحقیقات این گروه مصرف آب پرتقال موجب افزایش سیترات پتاسیم در ادرار شده و این مسئله مانع از تشکیل بلورها و سنگ‌های ریز و درشت در کلیه‌ها می‌شود. به اعتقاد محققان، نوشیدن آب پرتقال یکی از بهترین شیوه‌های طبیعی پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه به ویژه برای افرادی است که در خانواده آنها استعداد ابتلا به سنگ کلیه وجود دارد. به این شرط که بیماران تلاش کنند از آبمیوه طبیعی و تازه استفاده نمایند.

خوراکی های مجاز

با رعایت نکات زیر می‌توانید احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیه به ویژه سنگ کلیه را در میان اعضای خانواده خود به حداقل برسانید:

متخصصان توصیه می‌کنند به منظور پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه یا عود دوباره آن بهتر است از غذاها یا میوه‌های حاوی آنتی‌اکسیدان مثل گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات تازه استفاده کنید و مصرف این خوراکی‌ها را دست‌کم 4 بار در برنامه هفتگی خود لحاظ نمایید.

جوی دوسر، گندم سیاه، سبوس و برنج قهوه‌ای از بهترین غلاتی هستند که می‌توانید بدون نگرانی آنها را در وعده‌های غذایی خود قرار دهید.

ورزش روزانه حداقل به مدت 20 دقیقه و نوشیدن آب نیز از جمله نکاتی است که تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه دارد.

به جای گوشت قرمز از گوشت سفید مثل گوشت ماهی، میگو و مرغ استفاده نمایید.