بایگانی دسته: زناشویی

گفتگوهای بعد از رابطه جنسی، باعث نزدیکی و امنیت بیشتر

ses

بسیاری از افراد، بعد از رابطه جنسی ، احساس راحتی بیشتری می‌کنند تا  احساسات و نگرانی‌های‌شان را برای شریک جنسی‌شان آشکار کنند؛ و حالا یک پژوهش‌گر در دانشگاه کنتیکت آمریکا می‌گوید که دلیل این موضوع را می‌داند.

پروفسور آماندا دینز در مقاله‌ای که برای دانشگاه نوشته به این سوال پاسخ می‌دهد که “چرا افراد با آگاهی از این‌که رابطه‌شان هنوز به آن سطح نرسیده، احساسات درونی‌شان را به اشتراک گذاشته‌اند. و این افشاگری‌های بعد از رابطه جنسی چه تاثیری بر رضایت از رابطه دارند”.

خانم دینز معتقد است که این گفتگوها که آن را “معاشرت بالش” می‌نامد، یک عنصر باارزش در یک رابطه‌ی پایدار و رضایت‌بخش است و ارتباط مستقیمی با “هورمون اعتماد” به نام “اکسی‌توسین” دارد که بعد از ارگاسم در بدن تولید می‌شود.

استادیار دپارتمان ارتباطات دانشگاه کنتیکت زمانی به تحقیقات درباره‌ی “معاشرت بالش” در رابطه‌های افراد بیش‌تر علاقه‌مند شد که آن‌ها تجربیات متفاوتی از آن را بروز دادند.

خیلی از افراد گفته‌اند که آن‌ها احساسات‌شان را بعد از سکس برای شریک‌شان فاش کردند بدون توجه به این‌که از چه زمانی با او در رابطه‌ هستند.

او در عین حال، کشف کرده که زنانی که به ارگاسم می‌رسند نسبت به زنانی که به ارگاسم نمی‌رسند، احساسات صمیمانه‌تری را برای شریک جنسی‌شان بعد از سکس آشکار می‌کنند. موضوعی که باعث افزایش پیوند عاطفی میان زوج‌ها می‌شود.

به نوشته‌ی این محقق آمریکایی، مردان و زنان، افزایش اکسی‌توسین را بعد از سکس تجربه می‌کنند اما از آن‌جایی که هورمون تستسترون این حس اعتماد را تعدیل می‌کند، مردان به طور معمول بعد از سکس، کمتر احساسات خود را بروز می‌دهند.

از سوی دیگر شاید جای تعجب نباشد که آن‌هایی که در رابطه‌ی طولانی‌تری قرار دارند نسبت به آن‌هایی که رابطه‌شان کوتاه‌تر و تازه‌تر است، احساسات درونی‌ بیشتری را برای پارتنرشان فاش کنند.

نتایج این تحقیق جدید در ادامه‌ی نتایج تحقیقات پیشین است که نشان می‌داد اوج لذت جنسی در یک ارگاسم، خطرات ناشی از فاش کردن اطلاعات شخصی را کم و فواید آن را بیشتر می‌کند.

تفاوت های کاندوم زنانه و کاندوم مردانه

candom

کاندوم زنانه

کاندوم مردانه

جنس پلی یورتان

جنس لاتکس

با همه گونه ماده لزج کننده قابل استفاده است

فقط باید برای لزج کردن آن از مواد مرطوب کننده محلول در آب استفاده کرد

می توان تا 8 ساعت قبل از نزدیکی ان را پوشید

فقط در زمان نعوذ قابل پوشاندن است

لازم نیست بلافاصله بعد از پایان نزدیکی آن را در آورد

لازم است بلافاصله بعد از انزال و قبل از کوچک شدن آلت ان را در آورد

استفاده از آن تاحدی نیاز به مهارت استفاده کننده دارد

استفاده از آن بسیار ساده است

یک بار مصرف است

یک بار مصرف است

استفاده از آن الزام چندانی  به چانه زنی با شریک جنسی ندارد

برای استفاده از آن  حتما توافق هر دو شریک جنسی لازم است

قیمت آن  تقریبادو برابر لاتکس است

ارزان است

فعلا در دسترس همگان نیست

در دسترس همگان است

ازکاندوم زنانه و مردانه به طور همزمان نباید استفاده کرد.

کاندوم زنانه  حدود 17 سانتی مترطول دارد و واجد دو حلقه منعطف در هر انتهای خود است. جنس پلی یوره تان کاندوم زنانه با وجودی که نازکتر از لاتکس است ولی مقاوم تر و بی بو است. راحت تر از کاندوم مردانه حرارت را از خود عبور می دهد. لذا در حین مقاربت مناسب تر است.

حلقه داخلی:

برای قرار دادن و ثابت نگه داشتن  کاندوم زنانه استفاده می شود.حلقه خارجی نرم تر است و بر روی خروجی واژن قرار می گیرد وتا روی وولو را می پوشاند .

عوارض جانبی:

در کمتر از 10 در صد موارد تحریک به صورت خارش ملایم گزارش شده است.

راهکار های کاهش درد ناشی از پارگی پرده بکارت

bekarat

در این مطلب راهکارهایی برای مشکل درد پارگی پرده بکارت ذکر می کنیم که در روش اول درد آن میتواند کم باشد ولی در روش دوم بدلیل بیحسی دردی احساس نخواهد شد.

قبل از انجام روشهای زیر اول می بایست عروس خانم توسط پزشک معاینه شود تا از نظر اختلال آناتومیک چکاپ شود. در صورتی که مشکلی نبود و فقط درد دارید میتوانید از روشهای زیر استفاده کنید.

نکته مهم اینکه اولین رابطه جنسی را به شب بعد از شب عروسی موکول کنید!!!

اگر همسرتان ترس و استرس دارد در شبهای اول بیشتر به معاشقه بپردازید تا هم شما و هم ایشان آمادگی لازم را بدست آورید.

پرده بکارت، بخش خارجی اندام جنسی است و دقیقا در ورودی دهانه واژن قرار دارد.

در چندین بار اول رابطه جنسی، احساس درد برای خانم طبیعی است و بمرور رفع میگردد!

bekarat1

روش اول با درد کمتر

برای از بین رفتن پرده باید بر آن فشار و ضربه آلت مرد وارد شود و پوزیشن معمول زن زیر- مرد رو، میتواند این را عملی سازد.

این روش تحریک زیادی را ایجاد میکند که زن را به ارگاسم نزدیک میکند.

در این روش بعد از معاشقه و زمانی که قصد دخول دارید مرد باید همزمان با مالش سینه های زن با یک دست و تحریک کلیتوریس زن با دست دیگر، همسرش را به مرحله ارگاسم و ارضا نزدیک کند ولی قبل از اینکه به ارگاسم برسد دخول را انجام دهد. یعنی زمانی که زن لذت زیادی احساس میکند تحریک کلیتوریس و سینه ها توسط مرد متوقف شود!!! و مرد دخول را انجام دهد. برای تحریک و مالش کلیتوریس از ژل لوبریکانت استفاده نمایید و آرام آرام تحریک را شروع کنید و این ناحیه را با خشونت ماساژ ندهید.

البته در همین حین که مرد مشغول دخول است زن با یک دست به مالش سینه های خود و با دست دیگر به تحریک کلیتوریس بپردازد. به این شکل به احتمال زیاد درد کاهش خواهد یافت و حتی شاید احساسش نکند. از ژل لوبریکانت هم برای لیز کردن واژن و راحتی دخول میتوانید استفاده کنید که از داروخانه ها قابل تهیه میباشد.

روش دوم با بی حسی و بدون درد

در این روش زن لذتی از طریق دخول احساس نخواهد کرد!

در این روش بعد از معاشقه و عشق بازی، مرد باید از ژل بیحسی لیدوکایین 2 درصد برای بیحس کردن ورودی دهانه واژن همسرش استفاده کند. و بعد دخول را انجام دهد که بدلیل بیحسی دردی احساس نخواهد کرد. لیدوکایین را میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید. همچنین مرد از کاندوم استفاده کند. در چند شب بعد از پارگی بکارت هم، از ژل لوبریکانت برای لیز کردن واژن و راحتی دخول استفاده کنید. تاثیر اسپری بعد از دو تا چهار دقیقه ظاهر میشود پس باید چند دقیقه قبل دخول اینکار انجام شود و روی ورودی دهانه واژن باید زده شود!

البته قبل از استفاده از لیدوکایین، آن ناحیه را با آب و شوینده مخصوص بانوان بشویید.

روش سوم

به یک متخصص و جراح زنان مراجعه کنید تا با بیحسی و یک جراحی سرپایی، پرده را بردارد.

روش چهارم

دراین روش میبایست برای از بین بردن پرده بکارت از انگشت استریل بهره جست تا درد ناشی از پردگی بکارت با ادغام با درد ناشی از کشش جداره واژن، درد را مضاعف و حاد تر نکند.

در ایام و هفته های آتی پس از حذف پرده بکارت نیز ، انگشت ضد عفونی شده ی مرد تا تحقق گشادی مطلوب واژن وظیفه دخول را بر عهده می گیرد تا ضمن کاهش درد یا منتفی شدن درد، واژن به آرامی و در نهایت لطافت و ظرافت به گشادی مطلوب رسیده و در نهایت مهیای ورود آلت تناسلی مرد برای تجربه رابطه جنسی با دخول گردد ، مگر آنکه واژن دختر قابلیت اتساع زیادی داشته باشد

همانطور که می دانیم گرما انبساط و سرما انقباض را در پی دارد. بنابراین برای انقطاع یا کاهش هر چه بیشتر درد  متاثر از دخول انگشت به قصد زایل ساختن پرده بکارت پیشنهاد می شود  نوعروس ، به مدت کافی نشیمنگاه خود را در وان آب گرم و در صورت فقدان وان در تشت آب گرم قرار دهد تا بکارت شل و از طرفی گسست، بین دو جداره ی به هم مماس واژن بروز یافته و دخول انگشت نیز به سهولت صورت پذیرد گرچه قبلا با برانگیختگی جنسی و ارگاسمهای متعدد ترشحات چسبنده واژن لغزندگی لازم را هم جهت دخول فراهم آورده است.

البته دخول انگشت، باید بعد از خروج دختر از آب گرم و در محیطی فاقد تنش روحی و جسمی انجام گیرد زیرا حرارت ، تشدید گر درد خواهد بود. بعد از پارگی ی پرده نیز پیشنهاد می شود ، بدون فوت وقت به منظور تسکین یا کاستن از سوز احتمالی پدید آمده از پارگی بکارت ، نشیمنگاه خود را در وان یا تشت آب سرد قرار دهد.

زیرا سرما علاوه بر انقطاع سریع خونریزی به نوعی با خنک سازی سوز ناشی از خراشیدگی دیواره واژن ، نورنهای حسی گیرنده درد را به میزان قابل توجهی بی حس و کرخت کرده و مانع یا مخل انتقال پیام درد توسط آنها به مغز شده و متعاقب آن ، یا درد منقطع یا از شدت تاثیرش به میزان چشم گیری کاسته می گردد.

بعد از طی این مرحله تا زمان انقطاع کامل خونریزی که ممکن است چندین روز به طول بینجامد تحرکی به قصد گشاد سازی واژن انجام نشده و مرد به دقت و با حساسیت و وسواس خاصی آرامش و آسایش روحی زن را فراهم ساخته تا وقوع جراحات روحی ی احتمالی در وی به دلیل دردهای احتمالی ی جسمی منتفی گردد.

مرد بعد از رفع خونریزی و مراجعت نوعروس از آب سرد مجددا وی را به آغوش کشیده و به میل او آغاز به به نوازش و معاشقه کند ؛ اختتام معاشقه نیز چشاندن مجدد شهد ارگاسم یا ارگاسمهای متعدد به نو عروس با تحریک پستان و … به روش درخواستی او و نهایت رختخوابی گرم و نرم برای رفع خستگی و تجدید قوای زوجین.

دختر 17 ساله ای که واژن ندارد

vajan

 دختری بریتانیایی در سن ۱۷ سالگی متوجه شد که به واسطه یک عارضه بسیار نادر، توانایی برقراری رابطه جنسی و بچه‌دار شدن را ندارد.

به گزارش پزشک وب و به نقل از دیلی-میل، ژاکی بک  که هم‌اکنون ۱۹ سال دارد، دچار سندروم MRKH شدید است؛ یک سندروم بسیار نادر که سیستم تولید مثل را هدف قرار می‌دهد. به این معنا که او رحم، گردنه و ورودی واژن را ندارد.

او هنگامی به این موضوع پی برد که پیش دکترش از درد گردن شکایت کرد و در حین صحبت به این موضوع هم اشاره کرد که هنوز دچار عادت ماهانه نشده است.

آزمایشات نشان دادند که در محلی که باید واژن او قرار داشته باشد، تنها یک فرورفتگی کوچک که در ظاهر شبیه واژن است وجود دارد، به این معنی که او توانایی بر قراری رابطه جنسی و بچه‌دار شدن را نخواهد داشت.

ژاکی بک در توصیف حال خود بعد از فهمیدن این موضوع می‌گوید: (وقتی خبر را شنیدم، حس کردم که انگار یک زن نیستم. دکتر برایم توضیح داد که هیچ‌گاه بچه‌دار نخواهم شد، و برای رابطه جنسی نیازمند عمل جراحی هستم. مطب دکتر را با گریه ترک کردم. متوجه شدم که بسیاری از رویاهایی که داشتم، مانند بچه‌دار شدن و حس حاملگی، از آینده‌ام پاک شده است.)

از هر ۵۰۰۰ زن در انگلستان یک نفر دچار سندروم MRKH است که البته شدت عوارض آن متفاوت است ولی همیشه با عدم حاملگی همراه است و معمولا زنان تنها هنگامی متوجه این موضوع می‌شوند که پس از سن ۱۶ سالگی دچار عادت ماهانه نمی‌شوند، و یا هنگام رابطه جنسی به مشکل برمی‌خورند.

ژاکی می‌گوید: (از ۱۴ سالگی، دوستانم کم کم شروع به صحبت درباره عادت ماهانه کردند. وقتی ۱۵ سالم شد همه دوستانم عادت ماهانه‌شان شروع شده بود. ولی من وحشت نکردم و آن را به حساب دیر بالغ شدن گذاشتم. وقتی برای درد گردنم پیش دکترم رفتم هنوز چندان نگران نبودم، ولی پیش خودم گفتم بد نیست این موضوع را هم ذکر کنم. دکترم شدیدا تعجب کرد ولی خیلی موضوع را جدی نگرفت. فقط پیشنهاد چند اسکن داد تا ببیند که مشکل چیست)

وقتی اسکن‌ها چیزی نشان نداد دکتر او را پیش متخصص زنان فرستاد که سریعا متوجه مشکل شد.

ژاکی بک اکنون برای شناساندن این عارضه به زنان تلاش می‌کند و تنها امید او این است که دختران جوان زود‌تر از او متوجه این مشکل شوند

ترشحات واژن-آخرین قسمت

vajan

در آخرین قسمت  از مقاله ترشحات واژن کارشناسان به برخی  از سوالات پاسخ گفته اند.

چه زمانی این افزایش ترشح طبیعی نیست؟

اگر افزایش ترشح باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش، سوزش بشود غیر طبیعی خواهد بود به ویژه اینکه اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد ولیکن ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

چه چیز باعث این تغییرات می شود؟

هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می شود مانند: استفاده از بعضی صابونها، آنتی بیوتیکها، بیماری قند، حاملگی، عفونتها، و یا حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی و یا Vaginal douchمی توانند این مشگل را سبب شوند.

چگونه Vaginal Douching سبب عفونت می شود.؟

بسیاری از بانوان فکر می کنند این روش بسیار خوبی برای پاکیزه نگهداشتن واژن است. اگر چنانچه احساس بو در ناحیه تناسلی می کنید این بو اکثراً از قسمت خارجی دستگاه تناسلی است و شما می توانید با آب و صابون قسمت خارجی دستگاه تناسلی را تمیز نگاه دارید و همان حمام روزانه برای این پاکیزگی کافی است.
در حالیکه با گرفتن دوش واژینال و استفاده از مواد شیمیائی محیط طبیعی واژن را به هم می ریزید که این خود سبب عفونت می شود. از طرفی دیگر توسط Vaginal Douching (شستشوی واژن) باکتریهای موجود در واژن را به قسمت دهانه رحم خود و خود رحم روانه می کنید که این خود سبب عفونت در این نواحی خواهد شد.

چه عوامل دیگری سبب افزایش ترشح واژن می شوند؟

افزایش ترشح واژن به گونه غیر طبیعی به دلایل گوناگون خواهد بود که به طور کلی به نام Vaginitis نامیده می شوند.

1- عفونتهای قارچی واژن :

درواژن زنان قارچ به مقدار کم به طور طبیعی زندگی می کند، محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود قارچها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می شوند. حاملگی، بعضی از آنتی بیوتیکها، مصرف قرصهای جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون ، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی، نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می شوند.

علائم عفونت قارچی چیست؟

باید بگویم که این بیماری بسیار شایع است. بیمار احساس نارحتی در ناحیه تناسلی دارد که به صورت سوزش، خارش در دهانه واژن و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی احساس می شود. ترشحات واژن به رنگ سفید و بسیار غلیظ در می آید که می توان آن را به شکل تکه های ریز پنیر مانند دید. بیمار احساس سوزش در زمان نزدیکی دارد. و همینطور احساس تورم در قسمت خارجی دستگاه تناسلی می کند.
ولیکن به یاد داشته باشید که اگر مکرراً و یا به گونه شدید بیماری مبتلا شوید که گاهی هم به درمان جواب نمی دهد و بلافاصله پس از درمان بیماری باز می گردد باید از نظر سایر بیماریهای سیستمیک به ویژه بیماری قند بررسی شوید.

چگونه درمان می شوید؟

درمان این بیماری بسیار ساده و معمولا با استفاده از کرمهای موضعی ضد قارچ مخصوص دستگاه تناسلی بانوان و یا گاهی هم اگر قادر به استفاده از کرم واژینال نباشید، با خوردن دارو درمان پذیر می باشد. گاهی توسط داروهائی که احتیاج به نسخه پزشک ندارد این بیماری به راحتی درمان پذیر است. ولیکن باز هم تکرار می کنم، چنانچه حامله هستید و یا به طور مکرر درگیر این بیماری می شوید، باید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید که علت اصلی را جویا شوید.

چگونه از ابتلا مکرر به این بیماری پیشگیری کنیم؟

به نکات زیر توجه داشته باشید.
•حتماً از شورت های کتانی استفاده کنید.
• تا آنجا که ممکن است از پوشیدن شورت های پلاستیکی و یا بسیار تنگ و چسبان خودداری کنید.
از کاغذهای توالت حاوی مواد معطر و رنگی، Tampon، Pad های معطر و Bubble Bath و یا به طور کلی نشستن در وان حمام پرهیز کنید.
• اگر باز هم گرفتار عفونت مکرر قارچی واژن شدید به پزشک خود حتماً مراجعه کنید به دو دلیل نخست اینکه ممکن است علت بیماریهای سیستمیک بدن باشد و دو م گاهی لازم است که پزشک شما را برای مدت چند ماهی روی درمان بگذارد که از تکرار عفونت جلوگیری شود.

آیا همسر و یا دوست پسر شما باید درمان بشود؟

در این عفونت یا ر شما احتیاج به درمان ندارد و این بیماری اکثراً او را گرفتار نخواهد کرد مگر اینکه همسر شما مشکل دیگری ازنظر بیماری سیستمیک داشته باشد.

2-عفونت های میکروبی واژن

این عفونت Bac terial Vaginitis خوانده می شود.
محیط واژن حاوی نوعی باکتری است که به نام باکتری خوب واژن معروف است و همینطور حاوی باکتری دیگری است که به نام Anacrobes نامیده می شوند. گاهی بدون دلیل ویژه این نوع باکتری بیش از انداره رشد کرده و سبب بیماری می شوند.

عفونت های میکروبی واژن چه علائمی دارند؟

گاهی بیمار اصلاً علائمی ندارد، گاهی این بیماری سبب افزایش ترشح واژن می شود که اکثراً آبکی است. یا گاهی رنگ زرد کمرنگ یا پررنگ تر دارد. گاهی بودار می شود که به اصطلاح Fishy Smell خوانده می شود که بیماران این بو را اکثراً پس از نزدیکی با همسر احساس می کنند، و گاهی بیمار احساس سوزش و خارش دارد.

عفونت های میکروبی واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

به پزشک مراجعه کنید. ترشح شما را در مطب آزمایش می کند و بلافاصله تشخیص داده خواهد شد.

آیا این نوع عفونت ازطریق نزدیکی منتقل می شود؟

اگر چه این بیماری در بانوانی که فعالیت جنسی دارند بیشتر دیده می شود ولیکن ارتباطی به نزدیکی ندارد و یار مقابل هم احتیاج به درمان ندارد. مگر اینکه بیمار مکرراً گرفتار این بیماری بشود.

عفونت های میکروبی واژن چگونه درمان می شود؟

با تمام سادگی این بیماری احتیاج به درمان دارد چراکه اگر درمان نشود عفونت به سمت دهانه رحم، رحم و لوله ها می رود و سبب مشکلات بسیار و بدتری خواهد شد. به ویژه اگر اینکه زن حامله باشد. این بیماری را می شود به طور موضعی و یا خوراکی درمان کرد ولی درمان این بیماری حتماً احتیاج به مراجعه به دکتر و نسخه پزشک دارد .

عفونت شایع دیگر واژن Trichumoniasis است

عامل این بیماری یک نوع انگل به نام تریکومونا است که اکثراِ در اثر نزدیکی با فرد مبتلا ، بیمار درگیر آن خواهد شد. گاهی بیمار مدتها این بیماری را دارد بدون اینکه علائمی داشته باشد.

چه علائمی دارد؟

افزایش ترشح واژن، تغییر رنگ آن به صورت آبکی، یا زرد رنگ و یا گاهی سبز کمرنگ، بوی بد، خارش و سوزش، درد و سوزش در هنگام دفع ادرار از علائم آن است. اکثراً احتیاج به درمان خوراکی دارد. در این نوع گرفتاری همسر بیمار هم بهتر است که درمان بشود.
در اینجا باید یاد آور شوم که عفونتهای دیگر ناحیه تناسلی در ارتباط با رابطه جنسی ونزدیکی بیمار به آنها مبتلا می شود ازقبیل «کلامید یا»، سوزاک، هم می تواند سبب افزایش ترشح واژن بشود، ولیکن اینها عفونت هائی هستند که ابتدا دهانه رحم را گرفتار می کنند و گاهی تنها علامت آنها افزایش ترشح واژن است که در این نوع عفونتها زن و مرد هر دو باید درمان بشوند. ولیکن به خاطر داشته باشید که در این مقاله فقط سخن بر سر عفونت های شایع ناحیه واژن است نه سایر قسمتهای تناسلی

نکاتی که برای پیشگیری از عفونت واژن باید رعایت شود:
۱- هرگز از Vaginal douche استفاده نکنید
۲- از مواد عطری- اسپری عطری، Tamponsو همینطور از Pad های معطر در زمان خونریزی ماهیانه پرهیز کنید.
۳- همیشه شورت های کتانی که زیاد هم تنگ و چسبان نباشند، بپوشید.
۴- همیشه ناحیه تناسلی و مقعد را از جلو به عقب پاک کنید این روش تا آنجا که ممکن است از انتقال عفونت از ناحیه رکتوم به واژن جلوگیری خواهد شد.
۵- گاهی این خارش و سوزش در ناحیه تناسلی ممکن است به دلیل آلرژی به مواد پاک کننده باشد در این صورت بهتر است که پودر لباسشوئی و کاغذ یا مایع نرم کننده پارچه را در موقع شستشو عوض کنید.
۶- گاهی کاندوم یــــا «دیافراگم» و یا Sperm Killing Gel که برای پیشگیری از حاملگی مصرف می شود ممکن است سبب حساسیت و خارش و سوزش در ناحیه واژن بشود، در اینصورت بهتر است روش دیگری را جایگزین کنید.
۷- پس از دوش روزانه ناحیه خارجی تناسلی را با حوله خوب خشک کنید.