انواع ام اس

بیمار ام اس

انواع ام اس: الگوی پیشرفت بیماری ام اس در افراد مختلف با هم فرق دارد. طریقه ای برای پیش بینی اینکه بيماري هر شخص چطور پیش خواهد رفت وجود ندارد. اما به طور کلی، بیماری ام اس *چهار نوع مختلف دارد.

ام اس نوع عودکننده- فروکش یابنده: بیشتر افرادی که برای اولین بار ام اس آنها تشخیص داده می شود، دچار این نوع هستند. این نوع ام اس بیشتر بین سنین 20-30 سالگی اتفاق می افتد. مبتلایان به این نوع ام اس پس از هر حمله بیماری یک دوره آرام را پشت سر می گذارند که در این مدت مشکلی ندارند. حمله ها نیز معمولا غیرقابل پیش بینی هستند. این نوع ام اس معمولا با حمله های شدید و ناگهانی شناخته می شوند که به دنبال تشدید علائم ام اس در آن گاهی تمام یا قسمتی از نشانه ها هرگز بهبود نمی یابند و حمله ها از چندین روز تا چندین هفته به طول می انجامد. بهبودی علائم گاهی چند هفته یا چند ماه به طول می انجامد لیکن در دوره بین دو حمله بیماری پیشرفت نمی کند.

ام اس نوع پیشرونده- عودکننده: در این نوع ام اس شرایط فرد بیمار از همان ابتدا آهسته آهسته بدتر می شود. این نوع ام اس کمترين شيوع را دارد که در پی آن ناتوانی های حاصل از حمله های شدید شاید بهبود یابد و شاید بهبود نیابد.

ام اس نوع پیشرونده – اولیه: در این نوع ام اس بیمار هرگز حالت های عود یا فروکش را ندارد و از همان ابتدا همچنان بدتر می شود. بیماری با سرعتی آهسته پیشرفت می کند این نوع ام اس تنها در 15 درصد افرادی که ام اس دارند شایع است. اما بین بیمارانی که پس از 40 سالگی دچار ام اس شده اند شایع ترین نوع است.

ام اس نوع پیشرونده – ثانویه: این نوع ام اس را می توان ادامه نوع عودکننده – فروکش كننده دانست یعنی پس از چندین سال حمله و آرامش که می تواند سال ها ادامه یابد و یا بدون وجود دوره های واضحی از حمله ها با گذشت زمان بیمار ضعیف تر گردد. این نوع ام اس شاید در دوره کوتاهی پس از دوره اول اتفاق افتد و پس از گذشت سالها ام اس نوع عودکننده- فروکش یابنده ممكن است به نوع پیشرونده ثانویه تبديل گردد.

سندروم Devic : این نوع از ام اس بسیار نادر است و به سرعت پیشرفت می كند. بیماری Schilder : این نوع ام اس معمولا در سنین کودکی اتفاق می افتد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *